Vyberte stránku

Rybářův rok

Míra Kapra

Nevím, kde jsem tuto informaci zachytil, ale již delší dobu jsem žil v naději, že od letošního roku se míra kapra zvedne celorepublikově (alespoň) na 40cm. Proto, když jsem si před týdnem přečetl, že zůstává vše při starém, byl jsem z toho otrávený. Pouze jsem se dočetl, že na některých revírech, byla pro letošní rok stanovena horní míra kapra na 70cm. V roce 2010 platí horní míra kapra na celkem 135 rybářských revírech (z toho na 4 revírech formou doporučení). Ano souhlasím s některými komentáři, které jsem četl, že i tohle je velký úspěch, ale..! Podle mě je mnohem důležitější, udělat něco se spodní mírou kapra, protože k čemu je, když si rybáři nemohou přivlastnit rybu větší než 70cm, když ta ryba do této velikosti nemá šanci ani dorůst. Proč. Protože jistě většina nás normálních rybářů, kteří si vezmou tak dvě ryby do roka, aby nám doma věřili, že na ty ryby opravdu chodíme a ani nás nenapadne přivlastnit si kapra menšího než 50cm, s nelibostí sledujeme tzv. „masaře“, kteří sází do vezíru denně dva snad alespoň 35cm velké kapry. Se slzou v oku si pak představujeme, jak 35cm kapr, který je zbaven hlavy a ocasu, nasytí onoho „masaře“ svým pěti centimetrovým filátkem! A co mě na tom straší nejvíce, je asi to, že nejde o jev neobvyklí. Asi namítnete, že zvýšení míry na čtyřicet, v lepším případě na pětačtyřicet centimetrů, by nic nevyřešilo, protože rybář který si chce rybu od vody odnést, tak si ji odnese a nějaká míra ho nezastaví. Jistě většina z vás už viděla rybáře s metrem, jak se rozhlíží kolem sebe a rybu dává rovnou do igelitové tašky. Kolik taková ryba asi měřila? Nevím, ale jedno vím určitě, že zvýšení spodní míry kapra, by tyhle nešvary alespoň částečně limitovalo. Samozřejmě by pomohlo i více rybářských kontrol, ale to už je zase na jinou diskuzi.

A ještě je jedna věc u které bych se rád zastavil. Množství ryb, které si za určité období rybář může přivlastnit. Když jsem totiž ke konci roku, měl možnost vidět rybářský lístek jednoho mého známého, byl jsem úplně zděšen! Navíc jsem se od kamarádů, kteří chodí pravidelně na rybářské schůze svých sdružení dozvěděl, že je to normální. Onen známí měl za loňský rok v rybářském lístku zapsáno, že si od vody odnesl domů přes 100kg ryb!!! K tomu se asi nedá nic říct, snad jenom, jsem rád že na mě vloni taky něco zbylo! Proto můj další návrh zní, od vody si rybář může vzít pouze dvě ušlechtilé ryby týdně.

Na závěr za všechny, kteří se mnou souhlasí, budu doufat, že se jednou těchto změn k lepšímu dočkáme a že v budoucnu bude na českých revírech více ryb které budou stát zato.

Naši partneři

TOPlist

Pin It on Pinterest